pondelok, 18 máj 2020 17:25

100 rokov od narodenia sv. Jána Pavla

100 rokov od narodenia sv. Jána Pavla

Presne pred 100 rokmi, 18. mája 1920 sa vo Wadowiciach v Poľsku narodil Karol Józef Wojtyła ako druhý syn Karola Wojtyłu a Emílie, rodenej Kaczorowskej. Jeho detstvo poznačilo úmrtie matky, keď mal len deväť rokov. O tri roky na to, v roku 1932, stratil aj staršieho brata, lekára Edmunda.

Ján Pavol II. sa zapísal do pamäti veriacich aj širokej verejnosti na celom svete. Stal sa symbolom dobra, nádeje a viery pre všetkých, ktorí k nemu vzhliadali. Patril medzi najobľúbenejších pápežov v histórii a na čele rímskokatolíckej cirkvi stál neuveriteľných 26 rokov. Bol prvým slovanským pápežom.

Po prvý raz navštívil Slovensko 22. apríla 1990 ešte v rámci Československa, keď odslúžil omšu na letisku vo Vajnoroch. V dňoch 30. júna až 3. júla 1995 už prišiel na územie samostatnej Slovenskej republiky. Bol v Bratislave, Nitre, Šaštíne, Košiciach, Prešove, Levoči a súkromne aj vo Vysokých Tatrách. Počas tretej návštevy, v dňoch 11.-14. septembra 2003, navštívil Bratislavu, Trnavu, Banskú Bystricu, Rožňavu.

Po svojej smrti bol veľmi rýchlo vyhlásený za svätého a to 27. apríla 2014 na Námestí sv. Petra v Ríme spolu s pápežom Jánom XXIII. Kanonizoval ich pápež František za prítomnosti emeritného pápeža Benedikta XVI.

MODLIME SA:

Bože, bohatý na milosrdenstvo, ty si povolal svätého pápeža Jána Pavla II. viesť tvoju Cirkev;daj, aby sme posilnení jeho náukou s dôverou otvorili svoje srdcia spásnej milosti Krista, jediného Vykupiteľa človeka. On je Boh a s tebou žije a kraľuje v jednote s Duchom Svätým po všetky veky vekov.

 

Naše webové stránky používajú súbory cookies služby Google Analytics, ktorú poskytuje spoločnosť Google. Pomáha nám to analyzovať spôsoby využitia stránky zo strany používateľov a zlepšovať stránku. Používaním stránky vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie.