Vytlačiť túto stránku
utorok, 03 október 2017 19:30

Sv. prijimanie detí gréckokatolíckej Cirkvi

Sv. prijimanie detí gréckokatolíckej Cirkvi

Gréckokatolícka cirkev od 1. septembra 2017 začala prax podávania Eucharistie nemluvňatám a deťom v celej Gréckokatolíckej cirkvi sui iuris na Slovensku.

Prešovský arcibiskup metropolita žiada, aby všetci kňazi a veriaci Latinskej cirkvi boli informovaní o tejto východnej praxi, aby sa nepohoršovali, a aby ani nežiadali pre nemluvňatá a deti Latinskej cirkvi prijímanie u gréckokatolíkov. 

V prípade, ak rodičia náležiaci do Gréckokatolíckej cirkvi nemajú možnosť ísť do vlastného chrámu a idú do chrámu Latinskej cirkvi, latinský kňaz by nemal odmietnuť Eucharistiu gréckokatolíckemu dieťaťu. Táto norma platí iba v prípade, ak existuje fyzická nemožnosť ísť do gréckokatolíckeho chrámu. V takomto prípade je potrebné ísť ešte pred svätou omšou do sakristie a poprosiť kňaza, aby ho veriaci neprosili až pri sv. prijímaní.

V prípade, že veriaci Latinskej cirkvi prichádzajú do gréckokatolíckeho chrámu, deti náležiace k Latinskej cirkvi nesmú prijať Eucharistiu a kňaz, ak vie, že ide o dieťa náležiace k Latinskej cirkvi, mu Eucharistiu nesmie podať. Gréckokatolícky kňaz vedomý si odlišnosti od východnej praxe, má vysvetliť, že musia čakať do veku stanoveného Latinskou cirkvou.

(Acta curiae Archiepiscopalis Cassoviensis 3/2017 b. 13)

 

Naše webové stránky používajú súbory cookies služby Google Analytics, ktorú poskytuje spoločnosť Google. Pomáha nám to analyzovať spôsoby využitia stránky zo strany používateľov a zlepšovať stránku. Používaním stránky vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie.